Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy - brama wejściowa

Woliński Park Narodowy – brama wejściowa

Na obszarze naszego kraju funkcjonują jedynie dwa Nadmorskie Parki Narodowe, a jednym z nich jest Woliński Park Narodowy – zlokalizowany na wyspie Wolin. Wyznaczono go już w roku 1960, natomiast zwiększono jego obszar w 1996.

Park ten zajmuje obszar od Międzywodzia na wschodzie, przez Wisełkę, Międzyzdroje aż po granice Świnoujścia na zachodzie, włącza on również, poza obszarem lądu, przybrzeżną strefę morza o szerokości 1852 metrów. Teren parku to po pierwsze ładne lasy mieszane bukowo-sosnowo-dębowe, buczyny i olsy – przeważnie nad jeziorami. Woliński Park jest znany również ze wzniesień morenowych, większość z nich ma wysokość dochodzącą do 60 m n.p.m., tymczasem najwyższe między nimi to: Grzywacz (115 metrów n.p.m.), Gosań (95 m n.p.m.) czy Lelowa Góra (prawie 90 m n.p.m.).
Charakterystycznym dla tej strefy jest skarpowe wybrzeże, które poza umocnieniami w sąsiedztwie Kawczej Góry (wschodnie rejony miejscowości Międzyzdroje) – to naturalnie modyfikowane przez morze. Przeciętnie morze usuwa co roku 80 cm – 2 m brzegu.
Teren Parku zawiera również wiele jezior na przykład Domysłowskie, Czajcze, Warnowskie, Koprowo, Grodno bądź jezioro Turkusowe – jakiego nazwa pochodzi od zielonej barwy – to pozostałości po zalanej kopalni kredy.
Park ten powstał naturalnie nie jedynie po to aby uratować unikatowy krajobraz – zachowuje się w tej okolicy ponad 50 gatunków roślin przykładowo widłaki, długosza królewskiego, pajęcznicę liliowatą czy znanego niemal każdemu mikołajka nadmorskiego. Park to również siedlisko przedstawicieli fauny – głównie ptaków – więcej niż 200 gatunków razem z symbolem parku – największym polskim drapieżnikiem – orłem bielikiem. Ssaki nie są tak bogato reprezentowane, bardzo okazjonalnie można zastać tu ssaki morskie fokę szarą oraz morświna.
Ciekawostką parku jest Pokazowa Zagroda Żubrów (półtora kilometra od Międzyzdrojów, ok 15 km od miasta Świnoujście) – to również miejsce dochodzenia do zdrowia innych gatunków świata fauny, w oddzielnych zagrodach umieszczone są: jelenie, dziki oraz orły bieliki. Po leczeniu, zwierzęta te wypuszczane są na wolność.
Żeby lepiej poznać ten park i jego lokatorów warto wybrać się do do Muzeum Przyrodniczego w Międzyzdrojach, przy budynku Dyrekcji Parku.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi