Władysławowo
Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w 1635 r. postanowił zbudować w tej okolicy fort wojenny, aby odparować przewidywany atak Szwedów.
Teraźniejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych 20. wieku jako konsekwencja połączenia miejscowości Poczernino, Hallerowo, Wielka Wieś, Cytniewo i portu Władysławowo.
Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r.
Kolosalną rolę w ożywieniu turystyki na tych obszarach odegrał gen. Józef Haller, któremu, po ceremonii Zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku sodobała sie ta lokalizacja. Wspólnie z niektórymi swymi oficerami zakupili te tereny. Z ich propozycji powstało kąpielisko Hallerowo, które miało być konkurencją dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której generał Haller ze swą rodziną spędzał letni urlop, a od 1990 roku można zwiedzić niewielką wystawę poświęconą Hallerowi i Błękitnej Armii.
Dzisiejsze Władysławowo to atrakcyjna miejscowość urlopowa nad naszym morzem. Miejscowość to też port morski oraz rybacki. Władysławowski port wykonuje również funkcję mariny. Poza gastronomicznym i sanitarnym żeglarze mogą skorzystać także ze stoczni remontowej. Stąd warto udać się na eskapadę po Morzu Bałtyckim względnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Istnieje dodatkowo możliwość odbycia podróży z Władysławowa do Skandynawii, na Łotwę lub Litwę. Wędkarzy zaintryguje niechybnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.
Dodatkową atrakcją miejscowości jest znajdująca się na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w 2000 r. i od tego czasu umieszczone są w chodniku gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Własne gwiazdy posiadają w tamtym miejscu m.in. Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, a też Michel Platini. Rok za rokiem, w lipcu organizowany jest tu Festiwal Sportu.
Reprezentacyjnym punktem miejscowości jest też Dom Rybaka – siedziba gminy z reprezentatywną basztą widokową z której warto zachwycać się panoramą Władysławowa oraz okolicą.
Władysławowo, ze względu na w związku ze swym położeniem nad Zatoką Pucką z płytką wodą, niedużymi falami i sprzyjającymi warunkami wietrznymi – to znakomite wprost miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. Więc w okolicy znajduje się sporo szkółek i wypożyczalni sprzętu wodnego.
W ofertę dużej bazy noclegowej Władysławowa wchodzą mnogie komfortowe hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, pokoje oraz domki we Władysławowie – zobacz stronę: http://www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie.