Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Świnoujście

Świnoujście

Świnoujście – leżące najdalej na zachód miasto polskiego wybrzeża, położone jest na 44 wyspach, z których tylko 3 są zamieszkiwane.
Funkcjonuje w tym miejscu port morski, który wspólnie z szczecińskim portem stanowi jeden z największych nad Morzem Bałtyckim zespołów portowych.

Codziennie odpływa stąd 5 promów do Ystad i trzy do Trelleborga. Do tego, port obsługuje transport produktów, zwłaszcza sypkich takich jak węgiel, rudę metali oraz produkty zbożowe. Dodatkowo stawiany jest gazoport, a dla jachtów oraz mniejszych jednostek pływających w północnym basenie działa marina na 150 jachtów z kompletnym zapleczem.
Symbolem miasta Świnoujście, a przede wszystkim nawigacyjną pomocą jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, cylindryczny, biały budynek w kształcie młyna wiatrowego, usytuowany przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.
Świnoujście ma burzliwą historię – znajdują się w tej okolicy trzy forty – dwa zachodnie – Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni zwany Fortem Gerharda. Te forty w bogatej historii miasta zmieniały właścicieli – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan.
W pobliżu Fortu Gerharda znajduje się najwyższa w Polsce (65 metrów) morska latarnia z połowy XIX stulecia. Pierwotnie, wieża latarni miała ośmioboczny przekrój, ale w trakcie remontu na początku XX stulecia nabrała przekroju okrągłego. Pobudowana jest ona z cegły żółtej, a otaczające ją budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatnim remoncie można ją zwiedzać i podziwiać widok portu z jej tarasu.
Ale Świnoujście to przede wszystkim miejsce wakacyjnego wypoczynku. W mieście jest aż dziesięć km szerokich, piaszczystych plaż, delikatnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość morza oraz plaży potwierdza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku świadectwo Błękitnej Flagi.
Wzdłuż plaży wiedzie popularna wśród wczasowiczów Promenada Nadmorska (ul. Stefana Żeromskiego). Blisko promenady zlokalizowana jest muszla koncertowa, stare, dziewiętnastowieczne kamienice i jak najbardziej bezlik nadmorskich kramików z bursztynami, pamiątkami, muszelkami. Kolejną promenadę stanowi ulica Wybrzeże Władysława Czwartego, stąd można zachwycać się wpływającymi do portu w Świnoujściu duże statki pasażerskie oraz handlowe. Można z tego miejsca też udać się w rejs do portu, Szczecina, wokół okolicznych wysp czy do okolicznych niemieckich miasteczek.
Świnoujście to duży ośrodek wakacyjny – nie dziwi więc, iż odnajdziemy tu różnorodną propozycję gastronomiczną i noclegową – od ekskluzywnych hoteli bądź apartamentów, poprzez domy gościnne, pensjonaty po pokoje i kwatery oferujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi