Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Niechorze

Niechorze

Leżące pomiędzy morzem a Jeziorem Liwia Łuża Niechorze to miejsce wakacyjnego odpoczynku dla wielu tys. urlopowiczów rocznie. Kąpielisko w Niechorzu działa od końca XIX w.

Szeroki brzeg morski z wyznaczonym kąpieliskiem o długości trzystu metrów oddzielony jest od wsi wysokim klifem.
Na klifie dominuje nad okolicą druga ze względu na wysokość – wysoka na czterdzieści pięć metrów – funkcjonująca od 1866 roku latarnia morska. Charakterystyczny zbudowany z cegły budynek, tworzący bazę latarni, otacza kwadratową w przekroju podstawę wieży latarni następnie, przechodzącą w ośmiokątny przekrój. Wieża na wysokości 35,7 metrów zwieńczona jest występem, który jest podwaliną tarasu widokowego. Żeby dotrzeć na niego, czeka nas wspinaczka aż po dwustu dziesięciu schodach w środku wieży, ale widok z tarasu wynagradza poniesiony przez nas wysiłek. Blask z latarni widoczny jest z 20 mil morskich.
Ponadto w Niechorzu wciąż można natknąć się zabytkowe domy i zagrody rolne z przełomu XVIII/XIX wieku, a także pochodzące z XIX stulecia kamienice. Kolejnym miejscem wspominającym historię w tej miejscowości jest zlokalizowane w centrum miejscowości Muzeum Rybołówstwa Morskiego udostępnione do zwiedzania w 1994 roku. W muzeum można zobaczyć urządzenia rybackie, przyrządy nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, dokumenty, archiwalne zdjęcia i wiele innych eksponatów ukazujących specyfikę fachu rybaka. Ciekawostką muzeum jest wejście do budynku, które prowadzi przez rozpołowioną łódź rybacką. Niechorze, szczególnie dzieci, ale również dorosłych może zainteresować wizytą w Parku Miniatur Latarni Morskich. Tutaj, w jednym miejscu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim naszego wybrzeża bardzo pieczołowicie odwzorowane pomniejszone 10 razy.
Na południu miejscowości znajduje się jez. Liwia Łuża to już od końca lat 50-tych minionego wieku rezerwat ornitologiczny obejmujący jezioro oraz jego otoczenie. Jezioro jest nadzwyczaj płytkie, gdyż jego przeciętna głębokość nie przekracza jednego metra, z charakterystyczną roślinnością wynurzoną – wysepkami trzcinowymi. Trzciny porastają też pas nadbrzeżny jeziora w szerokości do 60 metrów. Jezioro stwarza idealne warunki do lęgu dzikiego łabędzia oraz innych gatunków ptaków błotno-wodnych. Nad tym jeziorem jest również położona sąsiednia miejscowość wypoczynkowa – Pogorzelica.
Niechorze to także miejsce do wędrówek zarówno pieszych jak i rowerowych. Wytyczone tutaj trasy dookoła jeziora oraz nowa wypożyczalnia jednośladów – Rewal Bike System pomagają w tej formie wypoczynku. Poprzez miejscowość biegnie też linia zabytkowej, przez cały czas działającej, kolei wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu XIX i XX wieku. W wakacje warto skorzystać z eskapady Ciuchcią Retro z zabytkowym parowozem.
Noclegi w Niechorzu spełnią oczekiwania każdego wczasowicza, oferując standard odpowiedni do oczekiwań i zasobności „kieszeni”.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi