Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Mrzeżyno

Mrzeżyno

W średniowieczu połączenie z morzem było nadzwyczaj istotne. Trzebiatów miał je dzięki rzece Rega. Przypuszczalnie w sąsiedztwie dzisiejszego Mrzeżyna znajdowała się ówczesna latarnia morska Regoujście. Port rozwijał się tak energicznie, że mieszczanie z Kołobrzegu, bojąc się jego supremacji w 1456 r. zatopili u jego wejścia statki z kamieniami, aby go zablokować.

Jednakże mieszkańcy Trzebiatowa postanowili odzyskać dostęp do morza i w następnym roku przekopali nowe, krótsze połączenie Regi z morzem. Jednocześnie wybudowano nowy port a także osadę – dzisiejsze Mrzeżyno.
Po dziś dzień z portu korzystają tutejsi rybacy. Na nieszczęście wejście do portu posiada nieprawidłowy układ falochronów i tworzą się tutaj mielizny. Do portu mogą wpływać jedynie jednostki o zanurzeniu do 2 m. Funkcjonuje tu też nabrzeże jachtowe, które zdoła przyjąć aż do 40 łodzi. Stąd można też wybrać się na wycieczkę po Morzu Bałtyckim.
Mrzeżyno dość wcześnie zaczęło aktywność wypoczynkową. Pierwszy Dom Zdrojowy zaczął działać na początku XIX stulecia, a w 1840 roku Mrzeżyno było już znanym nadbałtyckim kąpieliskiem. Do tego w 1912 roku doprowadzono kolej wąskotorową z Trzebiatowa – co też przyczyniło się do zwiększenia ruchu turystycznego. Do dzisiaj wiele osób wybierając noclegi nad morzem decyduje się na Mrzeżyno.
Mrzeżyńska piaszczysta plaża podzielona jest Regą na kąpielisko zachodnie i wschodnie. Na Mrzeżyno Wschód wiedzie 5 zejść – w tym dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – z kolei na zachodnią plażę można wejść przy zachodnim falochronie. Tutejsze władze szczególnie dbają o czystość plaż skutkiem tego kąpielisko niejednokrotnie wyróżniane było Błękitną Flagą.
Mrzeżyno jawi się jako miejsce wakacyjnego wypoczynku skierowane przede wszystkim dla rodzin. Okoliczne lasy pobudzają do spacerów, jazdy na rowerze. Na rzece Rega można pływać kajakiem. Latem działa w tym miejscu wesołe miasteczko – ukochana atrakcja dzieci.
Działa tutaj niemało lokali gastronomicznych, zaś na bazę noclegową składają się przeważnie ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy gościnne oferujące kwatery a także pokoje w Mrzeżynie. Znajdziemy tutaj też dużo kempingów i pól namiotowych.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi