Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Mierzeja Helska

HelMierzeja Helska, niejednokrotnie mylnie nazywana półwyspem, jest mierzeją, gdyż powstała w sposób charakterystyczny dla mierzei. Choć nie biegnie ona jak gros mierzei wzdłuż wybrzeża, to powstała na skutek funkcjonowania silnych wiatrów oraz płynących z zachodu na wschód prądów morskich.

Jeszcze mniej więcej 3 stulecia temu tworzyła ona łańcuch maleńkich wysepek, które z biegiem lat zaczęły się łączyć.

Swoisty, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kształt mierzei długiej na 34 km i powierzchni ledwo 32 km kwadratowych izoluje wody Zatoki Puckiej od morza. Mierzeja zaczyna się w otoczeniu miejscowości Władysławowo, jej szerokość wynosi tam około 300 metrów, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W otoczeniu Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 km, lecz w najwęższym miejscu mierzeja ma już zaledwie 150 metrów.

Od Władysławowa w kierunku Helu znajdują się po kolei, znane nie jedynie w Polsce wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejsce letniego wypoczynku Prezydenta Polski. Z Władysławowa w stronę Helu, wzdłuż mierzei przebiega szosa nr 216 i linia kolejowa. Na Hel można dotrzeć także tramwajem wodnym z jednego z miast Trójmiasta: Gdyni, Gdańska czy też Sopotu.

Wody zat. Puckiej są bardzo płytkie, kapitalne do ćwiczenia windsurfingu, a mielizną nazywaną Rybitwią, pomiędzy Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 roku mają miejsce „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad zat. Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem a także ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niebywałą i niespotykaną ciekawostkę wypoczynku nad naszym Bałtykiem.

Półwysep Hel Noclegi <– bogata oferta noclegów z Półwyspu Helskiego.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi