Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie BłotoNie prędzej niż z początkiem XVII wieku utworzono wieś Karwieńskie Błoto na terenach przedtem charakteryzowanych jako bagniska niestosowne do celów osadniczych. Sprawili to koloniści z Fryzji – doświadczeni w wznoszeniu wsi na terenach grząskich i zalewanych przez wodę.

Wioskę posadowiono ściśle z holenderskimi projektami – chaty wznoszono w dwóch szeregach, a otoczenie osuszono. Stawiano tu domy i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szkieletowej. Po dzień dzisiejszy uchował się budynek z końca 18. stulecia – na nieszczęście został nieraz przebudowany oraz zatracił osobisty początkowy klimat. Potomkowie „Olendrów” mieszkali na tych terenach do 1945 roku – kiedy to zostali wysiedleni na tereny Niemiec. Po uprzednich kolonistach pozostały tu pozostałości cmentarza.
Współczesne Karwieńskie Błoto to dwie wsie. Karwieńskie Błoto I to starsza osada, leżąca dalej od brzegu morza, niedaleko głównego szlaku komunikacyjnego, tuż przed wjazdem do Karwi, jest w pewnej mierze tańszą alternatywę noclegową dla wczasowiczów, którzy – wybierając ekonomiczne wczasy – chcą korzystać z ślicznej, szerokiej i piaszczystej plaży, atrakcji oraz rozrywek w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota I do plaży to ponad dwa kilometry. Krótsza trasa wiodąca na plażę wiedzie brzegiem wioski Karwieńskie Błoto II, które umiejscowione jest bliżej morza.
W obu tych wioskach dopiero w latach 70. 20. stulecia zaczęła się kształtować turystyka. Wsie proponują cichy, idylliczny wypoczynek, równocześnie proponując zwyczajowe urlopowe atrakcje w ościennej Karwi.
Tuż nad Bałtykiem znajduje się natomiast urlopowa wieś Karwia położona blisko Jastrzębiej Góry. W tej okolicy znajduje się pewnie najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, odseparowana ona jest wydmami i lasem sosnowym, który jest elementem parku krajobrazowego. W Karwi warto zwiedzić rezerwaty florystyczne.
Na stronie: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie, bez trudności odnajdą Państwo dobraną do Waszych potrzeb propozycję noclegową.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi