Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Karpacz

Karpacz

Powstanie Karpacza wiąże się nierozłącznie z okolicznymi Kowarami. Potrzebowały one potężne ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , węgiel ten był dostarczany poprzez smolarzy (mienionych kurzakami) na terenie współczesnego Karpacza. Tak wyglądały zalążki miasta Karpacz.

Po wojnie 30-to letniej (XVII wiek), w miejscowości zaczęli osiadać wygnańcy z Czech. Znaczną część z nich stanowili Laboranci – zajmujący się sporządzaniem farmaceutyków ziołowych. Wskutek ich aktywności Karpacz rozpoczął się rozwijać. Z czasem wzmacnia się ruch pielgrzymkowy do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, kreują się nowe zawody – górski przewodnik oraz tragarz lektyk – dla co zamożniejszych pątników.
Leżący u podnóża urokliwych Karkonoszy z panującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym szczytem – Karpacz prędko został górski kurort. Przełom XIX i XX wieku to rozbudowa kolei, a z nią postęp rozbudowy miasta. Karpacz staje się również ośrodkiem zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX-tego wieku odbywały się w tym miejscu pierwsze turnieje. W owym czasie wybudowano tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.
Oprócz odpoczynku w górach i korzystania z wyciągów i narciarskich stoków, Karpacz oferuje mnóstwo innych atrakcji. Najbardziej słynnym zabytkiem jest oczywiście Świątynia Wang. To całkowicie drewniany budynek, bez wykorzystania gwoździ. Skonstruowano go w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII wiekiem. W połowie XIX-tego wieku został rozebrany i przewieziony do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, niemniej jednak ostatecznie wylądował w Karpaczu. Już na miejscu dostawiono kamienną dzwonnicę, która dodatkowo zabezpiecza ona świątynię przed silnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki.
Dzieci za to, zachwyci niezwykłe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego zlokalizowano Muzeum Zabawek. Główny zbiór to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z wielu krajów świata. Ustawione są one w tematyczne gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest powierzchnia na prezentacje czasowe.
Co prawda w dzisiejszych czasach, nie da się dojechać do Karpacza koleją, jakkolwiek miasto dysponuje dobrym połączeniem autobusowym i bezproblemowo dotrzemy do niego swoim samochodem. W miejscowości oczekuje wieloraka baza gastronomiczna i mogąca ulokować kilkanaście tysięcy turystów baza noclegowa. Tymczasem noclegi w Karpaczu dostosowane są do wymagań i możliwości ekonomicznych wszelkiego urlopowicza. Od wyszukanych apartamentów i hoteli, poprzez pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe aż po relatywnie tanie pokoje w Karpaczu.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi