Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Karkonosze

Karkonosze

Karkonosze to najwyższa część Sudetów – jedyne pasmo którego wierchy wykraczają ponad 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej – to około 36 km, szerokość to 8-20 km, z kolei powierzchnia w przybliżeniu 650 kilometrów kwadratowych. Niestety do naszego kraju przynależy tylko trochę powyżej 25 procent – oznacza to około 185 km².

Szczęśliwie, dzięki układowi z Schengen, można bezproblemowo zwiedzać też rozleglejszy, należący do Czechów fragment tych gór, mimo to warto pamiętać, że szczytami Karkonoszy biegnie granica między Czechami a Polską – aby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty czy paszport. Karpacz i Szklarska Poręba to dwa miasta, z jakich najwygodniej odwiedzać Karkonosze.
Karkonosze są ukształtowane po największej części z granitu, który występuje tutaj w paru odmianach. Procesy erozyjne formują charakterystyczne spękania – ostre oraz strome, ukształtowały się też tutaj specyficzne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, gołe formacje skalne. Jest ich powyżej 150 grup, niektóre dosyć znaczne – np Pielgrzymy, inne mniejsze, ich nazwy powiązane z ich kształtem – Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Trzy Świnki, Końskie Łby, Bażynowe Skały.
Najbardziej znanym szczytem jest naturalnie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Sudetów górujący nad okolicą o 200 m gwarantuje przepiękne krajobrazy – to co zobaczymy zależy jedynie od warunków widzialności. Króluje tu nadzwyczaj mroźny, zbliżony do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się około zera, tymczasem śnieg niejednokrotnie zalega od października do maja, opad śniegu zdarza się również latem. Na Śnieżce znajduje się stacja meteorologiczna, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. W dole, u stóp Śnieżki położony jest Karpacz – największa miejscowość turystyczna w okolicy.
Następnym bardzo rozpoznawalnym szczytem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – „winna” temu jest Szklarska Poręba, niezmiernie ochoczo wizytowana przez urlopowiczów – z miejscowości łatwo zobaczyć charakterystyczny wierzchołek Szrenicy. Ze Szklarskiej Poręby wiodą turystyczne szlaki na Halę Szrenicką a również Szrenicę, można również dotrzeć w te miejsca wyciągiem krzesełkowym. funkcjonują tu schroniska górskie.
Inne wysokie grzbiety – wyższe aniżeli Szrenica, jednakże nieznane tak powszechnie jak Śnieżka oraz Szrenica to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi mając na uwadze wysokość szczyt naszych Sudetów – oraz Łabski Szczyt (1472 metrów n.p.m.).
Karkonosze to też wodospady – dwa najbardziej znane – oba blisko miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka oraz Szklarki. Kaskada Szklarki, wysoka na 13-tu m, znajduje się niedaleko trasy numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to tradycyjny cel wycieczek oraz miejsce w którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Natomiast najwyższy wodospad Sudetów to Wodospad Kamieńczyka (27 metrów) – tutaj trudniej dojść – pomimo tego nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości turystów – osiągają go nawet maluchy.
Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych zróżnicowanych zarówno pod względem długości jak i stopnia trudności. Łączą się one z okolicznymi miejscowościami takimi jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Zachełmie, Przesieka czy Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę gastronomiczną, turystyczną i noclegową. tu: Karkonosze Wycieczki znajdziecie opis ciekawych wycieczek po Karkonoszach.
Idąc w góry powinno się pamiętać, że gwałtowne zmiany pogody to w tej okolicy zasada. Odczuwalna jest też zmiana temperatury razem z wysokością, a na szczytach notorycznie występują zamglenia, chmury oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są ładne cały rok, najodpowiedniejszym jednak okresem do eskapad po nich są koniec lata oraz wczesna jesień.

Jeśli chcesz odwiedzić Karkonosze sprawdź ofertę noclegową: TUTAJ

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi