Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Jurata

Jurata molo

Miejscowość urlopowa Jurata to wschodnia część Jastarni. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP – de facto, to leży on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to niebywale młody kurort morski, do lat XX-tych XX stulecia były tam tylko wydmy i rósł sosnowy las. Wszystko rozpoczęło się tu w 1928 r.

Druga Rzeczypospolita miała wąski dostęp do Bałtyku. Z tej przyczyny, wybudowano m.in. port handlowy i wojenny w Gdyni, oraz zaistniały wczasowiska nadmorskie – Jurata była w największym stopniu elitarna.

Oficjalnie, pierwszy sezon to maj 1931 r. Najbardziej renomowany był pełen przepychu hotel Lido – odwiedzali go w szczególności Jadwiga Smosarska, siostry Halama, Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak bądź gen. Władysław Sikorski. Prywatne letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (hr. Tyszkiewiczowie i Potoccy czy też ks. Czetwertyńscy) a także znani politycy: Mościcki bądź Beck. Do Juraty przyjeżdżali na relaks sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Do dzisiejszych czasów ocalało sporo ówczesnych will, pensjonatów i hoteli.

Po 1945 r. socjalistyczne władze zamierzyły uczynić z Juraty miejsce wakacyjnego wypoczynku dla robotników. Postawiono wówczas wiele resortowych, zakładowych ośrodków wypoczynkowych oraz pobudowano (w 70-tych latach) drewniane, długie na 300 metrów, molo prowadzące w głąb Zatoki Puckiej.

Po upadku socjalizmu nowi właściciele pensjonatów, ośrodków wczasowych, will robili co tylko było możliwe aby Jurata znów stała się prestiżowym kurortem. Przez ostatnie 20 lat pobudowano wiele luksusowych, eleganckich i wygodnych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Chociaż, nieliczni pamiętający dawną Juratę twierdzą, iż to jeszcze nie ta sama Jurata, to przyjmuje ona z powrotem elitarny charakter.

W Juracie znajdują się dwie plaże: szersza oraz bardziej lubiana nad otwartym morzem – na tej plaży znajdziemy bary i żółte osłony dla korzystających z plażowania, kształtem przypominające przedwojenne kosze plażowe. Druga plaża znajduje się nad Zatoką Pucką – którą natomiast, mając na uwadze płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają pasjonaci wind i kitesurfingu.

Gdyby ktoś chciał wczuć się w aurę przedwojennego, luksusowego kurortu to noclegi w Juracie (http://www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą kapitalnym wyborem.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi