Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra klifLetnisko Jastrzębia Góra położone jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Bałtyku. Jastrzębia Góra własną nazwę zawdzięcza najwyższemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i siedliły się polujące ptaki – jastrzębie.
Sama miejscowość nie posiada nadmiernie długiej historii. Pierwsze chaty zostały posadowione tu dopiero w latach 20. XX w. – po włączeniu terenów tych do 2. Rzeczypospolitej.

Zasadniczymi animatorami rozwijania tej wsi było dwóch warszawskich przedsiębiorców: inż. Osmołowski i hrabia de Rosset. Kupili oni fragment obszarów aktualnej Jastrzębiej Góry i postawili pierwsze domy letniskowe. Wybudowanie pierwszej bitej drogi z bazaltowej kostki od Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także twór tych 2 biznesmenów – w dzisiejszych czasach to najważniejszy deptak Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych wieś ta stała się znanym, głównie pośród warszawskiej śmietanki, kurortem. O popularności miejscowości niech znamionuje fakt, że odpoczywali tutaj Marszałek Józef Piłsudski, I. Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły. Jastrzębia Góra jest jedną z miejscowości gminy Władysławowo.
Dziś Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość wczasowa, usytuowane są tutaj trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z rozległą – nawet do 200 m plażą. W obrębie kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z większych kamieni, które zostały zużytkowane do utrwalenia stromego brzegu. Na plażę, ze względu na skarpę wejścia są strome i mają ok| trzystu stopni. Istnieje dodatkowo łagodniejsze dojście prowadzące na plażę od ulicy Droga Rybacka.
Jedna z najciekawszych ciekawostek Jastrzębiej Góry zaistniała niedawno, bo w 2000 roku po wykonaniu analiz geodezyjnych, określając że właśnie tutaj, znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Tutaj wzniesiono symboliczny kamień nazwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości zachowały się pobudowane w latach dwudziestych wille – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, oraz pierwsze schronisko nadmorskie z tamtych lat Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi również kościół pw. Świętego Ignacego Loyoli. Nie jest on obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w połowie lat 80-ych XX wieku za to ma nietypową budowę – posiada 2 kondygnacje. Dodatkową atrakcją kościoła są 21-głosowe organy, na których od 1992 r. odbywają się Letnie Koncerty Organowe.
Przyrodniczą ciekawostką letniska jest Lisi Jar. Parów ów, dawniej liczący ok 10 kilometrów długości, w sporej części został przejęty przez morze. Strome zbocza parowu porośnięte są więcej niż 100-letnimi bukami, z dodatkiem pojedynczych brzóz, jarzębów, świerków jak również zdziczałych grusz. W górnej części wąwozu poszycie gęsto zarośnięte jest paprotkami.
Liczne domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki letniskowe oraz pensjonaty w Jastrzębiej Górze tworzą bogatą i rozmaitą ofertę noclegową.
Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Jastrzębiej Górze zapraszamy na stronę: www.jastrzebiagora.pl

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi