Jastarnia
Od 1973 r. Jastarnia znajdująca się na helskiej mierzei jest, i owszem niedużym (około 4 tyś. mieszkańców), jednak miastem. Dawniej była to cicha rybacka osada – dopiero kiedy położono w latach 20-tych XX w. linii kolejowej i pobudowaniem portu – nastał energiczny rozwój Jastarni. Przede wszystkim, za sprawą rosnącego ruchu turystycznego.
Teraz Jastarnia to wielki ośrodek wakacyjny i rybołówstwa. Na turystów czekają liczne, strzeżone kąpieliska z piaszczystymi plażami, tak jak nad otwartym Bałtykiem tak i nad Zatoką Pucką. Dla wczasowiczów z czworonogami dostępny jest odcinek plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (wejście 55).
W Jastarni ciągle silne są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są zapisywane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 roku, prowadzona jest impreza Lokalny Pieniądz. Dostępny jest żeton „3 Merki” – równoważność 3 zł, można nim płacić w wyznaczonych punktach za produkty i usługi. Wielu wczasowiczów zostawia sobie 3 Merki jako pamiątkę z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tutaj Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy w Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, prywatnym Muzeum Pod Strzechą, eksponaty umieszczone są także w portowym bosmanacie. W Jastarni działa także skansen fortyfikacji.
W miejscowości jest też latarnia morska. To najniższa polska latarnią (17 metrów) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę trzeba podać fakt, że jest to jedna z dwóch, oprócz latarni Stilo, w całości metalowa konstrukcja. Skonstruowana została z elementów dawnego nautofonu Stilo.
Jastarnia to także port morski umiejscowiony od strony zatoki, to baza rybacka, przystań pasażerska oraz przystań jachtowa. Do portu mogą wpływać całkiem duże łodzie – długość 60 metrów oraz zanurzenie do prawie 4-ech m. Basen portowy jest chroniony przez dwa falochrony.
Jak we wszystkich miastach nad Zatoką Pucką, panują w tej okolicy kapitalne wręcz okoliczności do uprawiania niezwykle lubianych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Ponadto, przez całą Mierzeję Helską prowadzi szlak rowerowy, a otoczenie dogodne są do spacerów.
Jastarnia to nadmorski kurort – jak kurort to przeróżna baza gastronomiczna oraz noclegowa. Noclegi w Jastarni to mnogość pensjonatów, ośrodków wczasowych, hoteli, apartamentów oraz pokoi prywatnych.