Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe są częścią Sudetów i położone są między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Polanica-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Góry Stołowe sformowane są z piaskowców z dodatkiem margli ułożonych poziomo – są płaskie, jak duży stół – stąd też ich nazwa. Nie są to wysokie góry – najwyższy, płaski szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Mimo niezbyt dużej wysokości, pasmo to jest widoczne z dużej odległości, jako blok skalny górujący ponad okolicę, porośnięty iglastym lasem.

Dzięki sformowaniu ze skał łatwo poddających się erozji (piaskowce z domieszka margli) – uformowały się specyficzne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znany jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w masywie Skalniaka. Stanowią obszar o powierzchni około 22 ha, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tu szczeliny i wąwozy o o ścianach wysokich na od 6 do 11 m – gdzieniegdzie szerokość szczelin to ledwie kilkadziesiąt cm. W scenerii Błędnych Skał kręcono również filmy. Powstały tutaj Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć oba Szczelińce – Wielki i Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 m n.p.m., wierzchołek w Górach Stołowych. Choć nie jest to stereotypowy szczyt – jako że jest płaski – kategoryzowany jest do Korony Gór Polskich. W obrębie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do wytworzenia się dziwnych form skalnych przypominających figury zwierząt – najbardziej znane to Małpolud, Wielbłąd czy Kwoka – oraz głębokich, wąskich wąwozów, szczelin – na przykład Piekiełko (szczelina o długości mniej więcej 100 m). Na Szczeliniec można dojść krętym szlakiem pochodzącym z początków XIX-tego stulecia – składa się on z niespełna 700 schodów – i tylko z małymi przeróbkami służy już z grubsza dwa wieki. Szczeliniec znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i w sezonie wakacyjnym za wejście na niego pobierana jest opłata.Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on nieco niższy (896 m n.p.m.) i objęty jest ochroną ścisłą – zamknięty jest dla wędrowców.

Góry Stołowe są prawidłowo przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu w przybliżeniu 100 kilometrów szlaków turystycznych. Na Szczelińcu działa schronisko turystyczne. Do tego, Góry Stołowe położone są w pobliżu głównej drogi krajowej nr 8 łączącej Wrocław i Kudowę. Orientacyjne odległości z okolicznych miejscowości: Polanica-Zdrój – około 17 km, Duszniki-Zdrój, Kudowa – ok. 10 km.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi