Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w Polsce, a zarazem jedno spośród najbardziej znanych, razem z Krakowem i Warszawą, polskich miast za granicą. To także duży ośrodek kultury i nauki, gospodarczy a również węzeł komunikacyjny.
Archeolodzy dowodzą, iż była tu osada już w VII stuleciu. W X wieku dawny władca Polski Mieszko I przyłączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swojego państwa.

W 1263 roku Gdańsk uzyskał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie i Gdańsk toczono w przeszłości wiele wojen. W średniowieczu rządzili nim oprócz Polaków Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk został zdobyty również przez wojska napoleońskie w 1807 roku – wówczas również po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Po raz kolejny Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska stanowiła również jeden z pretekstów rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej. To stąd oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. W czasie walk Gdańsk został zrujnowany w 90 %. Gdańsk to także miasto historii nowożytnej – to tu miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 roku – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tutaj miał miejsce słynny strajk w stoczni, to tutaj podpisano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe między dotychczasowym rządem i Solidarnością. Gdańsk rozpoznają także kibice piłkarscy – Gdańsk był gospodarzem Euro 2012.
Ale dzisiejszy Gdańsk to przede wszystkim jeden z największych naszych ośrodków kultury. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków i muzeów jakie znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odkryjemy dużo teatrów, filharmonię, operę. Aranżowanych jest tu wiele imprez – na przykład coroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom bądź Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to niewątpliwie też duży ośrodek wakacyjnego odpoczynku. Znajdują się tu plaże nadmorskie, pełna oraz różnorodna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić wczasy w Gdańsku w wyrafinowanych hotelach, apartamentach, lecz również znajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są tutaj również pola namiotowe i campingi.
Jeśli chcesz poznać więcej atrakcji i ciekawostek Gdańska i jego okolicy zapraszamy na stronę: http://www.gdansk.turystyka.pl

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi