Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Dźwirzyno

Dźwirzyno

Dźwirzyno to rybacka wioska i miejscowość wypoczynkowa zarazem. Położona tylko 12 kilometrów od centrum znacznego miasta jakim jest Kołobrzeg. Dźwirzyno leży równocześnie nad Bałtykiem oraz jeziorem Resko Przymorskie. Miejscowość leży wzdłuż drogi łączącej Kołobrzeg z Mrzeżynem, która w Dźwirzynie nazywa się ulicą Wyzwolenia.

Przy niej rośnie 16 starych, ponad 250-letnich dębów – pomników przyrody. Okoliczne jezioro łączy się z morzem przez Kanał Resko.
W XV stuleciu jezioro miało wylot w pobliżu współczesnego Mrzeżyna – w Regoujściu. Działał w tym miejscu prężnie port i obawiający się konkurencji mieszczanie z Kołobrzegu zatarasowali go, topiąc w jego wejściu statki z kamieniami. Mieszkańcy Trzebiatowa w miejscu dzisiejszego Mrzeżyna wykopali przekop dając nowe ujście rzece Rega. Natomiast kanał Resko zaistniał dzięki przerwaniu przez sztorm mierzei rozdzielającej jez. Resko od morza. Dzięki temu powstać mógł port. Współcześnie w Dźwirzynie działa port rybacki.
W XIX stuleciu, wraz z rozkwitem komunikacji, do Dźwirzyna zaczęli przybywać pierwsi wczasowicze. Urzekła ich śliczna, o jasnym, drobnym piasku, dosyć szeroka plaża. Można tutaj, naturalnie oprócz kąpieli morskich i plażowania, grać w piłkę siatkową, a latem odbywa się tu „Bieg ku słońcu” o puchar wójta gminy Kołobrzeg. Nad plażą można też przyglądać się zmaganiom motolotniarzy. Plażę od miejscowości oddziela dość wysokie (do 16 metrów) pasmo wydm porośniętych lasem sosnowym.
Natomiast na wodach Morza Bałtyckiego i jez. Resko można oddawać się coraz modniejszemu u nas windsurfingowi. Resko to również miejsce dla praktykowania innych dyscyplin sportów wodnych i wędkarstwa.
Dźwirzyno posiada także stan prawny uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu chorób układu oddechowego i krążenia. Z biegiem lat coraz bardziej popularne stają się turnusy lecznicze i dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów a nawet domów gościnnych organizuje propozycję ukierunkowaną na kuracjuszy.
Dźwirzyno dysponuje różnorodną bazą noclegową, której oferty można zobaczyć tu: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Tworzą ją głównie pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki, jednakże nie brak również eleganckich apartamentów. Dźwirzyno to również miejsce, w jakim urządzane są obozy, kolonie dla dzieci.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi