Wiseka noclegi, informacje, wczasy w Wisełce

Dębki

Dębki

Źródło nazwy wsi odnosi się do końca XVIII stulecia, kiedy to chłop Dębek Maciej uzyskał ten kawałek ziemi od zakonu z pobliskiego Żarnowca, wtedy wieś nazwano zatem Dębek. Ludność wsi trudniła się, jak bez trudu można odgadnąć uprawą darowanej ziemi oraz rybołówstwem.

W tym rejonie ma swoje ujście rzeczka Piaśnica, a cała wioska wchodzi w skład „Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.
Na rzece Piaśnicy przebiegała, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica II Rzeczypospolitej, a do dziś stoi, około 300 m od ujścia rzeki, murowany dom z lat 20-tych dwudziestego stulecia altruisty profesora Adama Wrzostka. Tworzył on, wraz z rodziną oraz znajomymi, w tym miejscu obozy harcerskie. Do dzisiaj dom ten tytułowany jest domem Prof. Wrzostka z Poznania. Ocaliło się w tej okolicy jeszcze kilka zabytków np zrobiony z drewna kościółek z lat 30 dwudziestego wieku, bądź chata szachulcowa z XVIII wieku.
Jednakże, dla większości Polaków Dębki to po pierwsze letnisko. Poza latem zamieszkuje tutaj niespełna dwieście mieszkańców, w sezonie znacząco więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa kąpielom słonecznym – szeroka, piaszczysta, a zejścia na plażę, z uwagi na okalające ją niskie wydmy, są nieomalże płaskie i wygodne. Atrakcją tutejszej plaży jest szansa na korzystanie ze słonecznych a także morskich kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla entuzjastów całkowitego naturyzmu wydzielono specjalny kawałek plaży, który zlokalizowany jest za rzeką.
Dębki oferują znaczną liczbę pensjonatów, domków letniskowych, kwater, pokoi gościnnych a nawet komfortowych apartamentów – to wszystko to noclegi w Dębkach. Ospałe przez większość roku Dębki „żyją” w latem. Na ulicach pojawiają się butiki, budki, kramy z pamiątkami, fast foodami, słodyczami, otwierane są sklepy, smażalnie, restauracyjki.
Dębki to też opoka przyrody. Miejscowość wczasowa położone jest na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwu rzeczki Piaśnicy znajduje się rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Obszar Chroniony obejmuje 56 ha i pomimo nazwy to nie tylko łąki – są w tym miejscu też połacie leśne z dębami, brzozami, sosnami, a w poszyciu rosną: wierzba, jałowiec, kruszyna, śmiałek darniowy, kozłek lekarski, woskownica europejska, kosaciec syberyjski oraz storczyk plamisty. Dodatkowo meandrująca w okolicach letniska rzeka to siedlisko sandaczy, szczupaków, płoci, okoni, piskorzy oraz fląder, a na dnie – raków i małży, a także sporo gatunków flory.

Polecamy

Nadmorzem.com - domki nad morzem

Domki nad morzem

Dziwnówek noclegi w Dziwnówku

Dziwnówek noclegi

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi